خرید و مشاوره فنی: 33522095-026

واحد مراقبت پنوماتیک (هوای فشرده)

انواع تجهیز واحد مراقبت پنوماتیک

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

نگاهی به طراحی و کاربرد واحد مراقبت پنوماتیک

واحد مراقبت پنوماتیک که به زبان انگلیسی با عناوین F.R.L Unit و air treatment unit شناخته می‌شود، برای محافظت از هوای فشرده در عملکرد سیستم‌های پنوماتیکی طراحی شده است. این سیستم کوچک به راحتی در کنار دستگاه و یا مجموعه پنوماتیکی نصب شده و وظیفه آن پاکسازی هوای فشرده از هر نوع ناخالصی خصوصاً رطوبت زدایی است.

عملگرهای پنوماتیکی از حساسیت بالایی برخوردار هستند و وجود هر نوع ناخالصی در هوای فشرده باعث اختلال در کار آنها می‌شود. هوای فشرده خود از طریق کمپرسورها تولید می‌شود و کمپرسور‌ها نیز هوای مورد نیاز خود را از محیط دریافت می‌کنند. به این ترتیب رطوبت هوای محیط به همراه هر نوع آلودگی مانند دود وارد کمپرسور شده و به شکل هوای فشرده در سیستم توزیع می‌شود. اگر چه در تکمیل سیستم تاسیسات کمپرسورها از انواع فیلتر‌ها استفاده شده است؛ اما در نهایت همیشه احتمال وجود اندکی ناخالصی در هوای فشرده سیستم وجود دارد که برای پاکسازی نهایی آن انواع سیستم واحد مراقبت پنوماتیک طراحی شده است.

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

واحد مراقبت پنوماتیک یک نوع فیلتر است که مخصوص نصب در سیستم‌های پنوماتیکی طراحی شده است و قرار است هوای فشرده تحویل شده به دستگاه و یا عملگر‌های پنوماتیکی را پاکسازی کند. هر دستگاه واحد مراقبت پنوماتیک یک نوع سیستم عبور هوای فشرده است؛ اما در مسیر عبور هوا برخی فیلتر‌ها مانند فیلتر جذب رطوبت طراحی شده است. هوای فشرده محصول کمپرسور با عبور از مسیر واحد مراقبت هوای فشرده در اختیار دستگاه و عملگرهای نهایی پنوماتیکی قرار می‌گیرد. واحد مراقبت پنوماتیک به شکلی طراحی شده است که بدون احتمال افت فشار خط توانایی جذب رطوبت و گرد و خاک هوای فشرده را دارد. لذا در بهینه کردن هوای فشرده و پاکسازی آن در کل سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است.

واحد مراقبت پنوماتیک

اجزای واحد مراقبت پنوماتیک

انواع واحد مراقبت هوای فشرده را در ظرفیت‌های گوناگون طراحی می‌کنند، اما در کل همگی آنها دارای سه بخش اصلی رگولاتور، فیلتر و روغن زن هستند. این سه بخش در کنار هم تعبیه شده‌اند تا سه هدف نهایی کیفیت، کمیت و فشار سیستم پنوماتیک در توزیع هوای فشرده را بر عهده بگیرند که شامل مقدار حجم هوای عبوری از تجهیز و کیفیت پاکسازی ناخالصی‌های آن است. اجزای واحد مراقبت پنوماتیک به قرار زیر هستند.

فیلتر پنوماتیک

 اصلی‌ترین بخش در طراحی واحد مراقبت پنوماتیک است که مسئولیت آن پاکسازی هوای فشرده از هر نوع ناخالصی اعم از گرد و غبار، رطوبت و یا هر نوع ذرات جامد بسیار کوچک است. هوای کمپرسور بسیار گرم، کثیف و تا حدود زیادی حاوی رطوبت است و قطعاً فیلتر‌های نصب شده در سمت کمپرسور نمی‌توانند درجه خلوص مورد نیاز عملگرهای دقیق سیستم پنوماتیک را تامین نمایند. چنین هوایی عملکرد روان تجهیزات پنوماتیک را تخریب کرده و به سرعت باعث خرابی تجهیزات نهایی اتوماسیون صنعتی می‌شود. 

فیلتر کار شده در واحد مراقبت پنوماتیک قادر به حذف درصد زیادی از رطوبت و همچنین جذب ذرات جامد بسیار کوچک هوا است که ناخالصی‌ها را در یک محفظه آن هم در بخش پایین واحد مراقبت پنوماتیک جمع می‌کند. این بخش به شکل جدا شونده طراحی شده است تا پس از مدتی بتوانیم ناخالصی‌ها و رطوبت جمع شده را تخلیه کنیم. ظرفیت پاکسازی فیلتر به اندازه ذرات خارجی جدا شده از هوای فشرده بستگی دارد و معمولاً سایز منافذ روی فیلتر را در محدوده ۲۰ میکرون می‌سازند. اما فیلترهایی با قابلیت جذب بهتر و همراه منافذ باریک‌تر نیز هستند. در نظر داشته باشید که فیلترهای قوی‌تر باعث افت فشار هوا در سیستم نیز می‌شوند. روش تخلیه فیلترهای پنوماتیک معمولاً به یکی از 3 مدل زیر است:

 • تخلیه دستی (Manual drain)
 • ·تخلیه نیمه اتوماتیک (semi-auto drain)
 • تخلیه تمام اتوماتیک (Auto drain)
فیلترپنوماتیک

رگولاتور تنظیم فشار پنوماتیک

 این بخش تنظیم کننده فشار هوا در سمت خروجی واحد مراقبت پنوماتیک است و وظیفه دارد تا فشار خروجی واحد مراقبت برای تحویل به تجهیزات پنوماتیک را در سطح معین و ثابت نگه دارد. اگر چه فشار هوا در سمت کمپرسور تنظیم شده و معمولاً در مقدار استاندارد ۶ بار تحویل داده می‌شود؛ اما در بسیاری از عملگرها به مقدار تخصصی‌تر از فشار هوا نیاز داریم و با استفاده از این رگولاتور قادر به تنظیم فشار در محدوده ۱ الی ۱۲ بار هستیم.

رگولاتور تنظیم فشار پنوماتیک

روغن زن پنوماتیک

 این بخش یک مخزن کوچک روغن است که وظیفه دارد تا مقدار کمی روغن را در هوای عبوری واحد مراقبت پنوماتیک مخلوط کند. روغن اضافه شده همراه هوای فشرده به سمت عملگرهای نهایی سیستم پنوماتیک حرکت می‌کند و در کارکرد روان این تجهیزات نهایی تاثیرگذار است و باعث می‌شود تا سیستم‌های پنوماتیک عملکردی بهتر، روان‌تر و طول عمر مفید بالاتری داشته باشند.

روغن زن پنوماتیک

نوع روغن واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

بهترین روغن برای واحد مراقبت پنوماتیک روغن‌هایی بر پایه ترکیبات نفتی هستند که سبک بوده و از مقدار گرانروی کمی برخوردار باشند تا پس از روان کردن تجهیزات پنوماتیکی تاثیری در اختلال عملکردی آنها نداشته باشند و به نوعی از سیستم خارج شوند. روغن نمره ۱۰، روغن گلیسیرین و حتی روغن چرخ خیاطی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در سیستم روغن زنی واحد مراقبت پنوماتیک هستند. دقت کنید که استفاده از روغن‌ها با ویسکوزیته بالا باعث اختلال در مکش شده و همچنین هوای فشرده سیستم پنوماتیک را چرب می‌کند. افزایش چرب شدن هوای فشرده در عدم عملکرد دقیق تجهیزات و حتی خراب شدن زودهنگام آنها نیز تاثیرگذار است. همچنین لازم است تا سطح کیفی و کمی روغن را بررسی کنید و از روغن‌های کاملاً تمیز و بدون هر نوع ناخالصی در واحد مراقبت پنوماتیک استفاده کنید. ناخالصی روغن دیر یا زود وارد چرخه گردش هوای فشرده می‌شود که در اندک زمانی تبعات آن در اختلال عملگرهای پنوماتیکی دیده خواهد شد.

فیلتر رگلاتور پنوماتیک

3 بخش اصلی واحد مراقبت هوای فشرده را نام بردیم اما در سیستم‌هایی که نیازی به تزریق روغن نداشته و به اصطلاح Oil Free هستند، می‌توانیم جهت تنظیم فشار و فیلتراسیون هوای فشرده از تجهیزی به نام فیلتر رگلاتور استفاده کنیم. این قطعه از اتصال و کوپل شدن فیلتر و رگلاتور ساخته شده و در بسیاری از سیستم‌های پنوماتیکی به کار گرفته می‌شود.

فیلتر رگلاتور پنوماتیک

راهنمای انتخاب واحد مراقبت پنوماتیک

با توجه به نوع نیاز خود می‌توانید یک واحد مراقبت پنوماتیک کامل شامل بخش‌های اصلی مانند فیلتر، رگولاتور و یا روغن زن تهیه کنید. اما در تجهیز واحد مراقبت دست بازتری دارید و می‌توانید هر کدام از این بخش‌ها را جداگانه استفاده کنید. قاعدتاً با بررسی سیستم پنوماتیک می‌توانید در مورد سطح نیاز خود برای انتخاب نوع واحد مراقبت تصمیم گیری کنید تا در قدم بعدی سایز آن را انتخاب کنید. سایز انواع واحد مراقبت براساس اینچ طبقه بندی می‌شود.

سایز واحد مراقبت پنوماتیک معرف نوع اتصالات آن است و معیاری برای اتصال به تجهیزات پنوماتیکی است و برای تکمیل انتخاب خود، به مولفه کلیدی دیگری به عنوان دبی نیاز دارید. دبی مقدار ظرفیت عبور هوای فشرده از واحد مراقبت پنوماتیک است که باید با مقدار هوای فشرده مصرفی سیستم همخوانی داشته باشد. هر اندازه در سیستم از عملگرهای پنوماتیک بیشتری استفاده شود، در عمل نیاز به واحد مراقبت با دبی بالاتر داریم. چرا که سیستم شما به هوای فشرده بیشتری نیاز دارد.

توانایی تنظیم فشار هوا نیز از دیگر مولفه‌های کلیدی در هنگام خرید واحد مراقبت پنوماتیک است و باید محدود‌ه تنظیم آن مطابق با شرایط سیستم انتخاب شود. در بسیاری از صنایع مانند صنایع دارویی از دستگاه‌های حساس استفاده می‌شود که هر نوع افت فشار هوای فشرده باعث تداخل کار در سیستم پنوماتیک خواهد شد. برای همین است که قابلیت تنظیم فشار و توانایی تثبیت فشار از مهمترین ارکان طراحی و انتخاب انواع واحد مراقبت پنوماتیک است.

 • آیا واحد مراقبت پنوماتیک قادر به حذف ذرات جامد نیز است؟

  بله. از این دستگاه حتی می توانید برای جداسازی کوچکترین ذرات معلق در هوای فشرده کمپرسور استفاده کنید.

 • آیا فیلتر واحد مراقبت پنوماتیک قابل تعویض است؟

  بله. این فیلتر از قابلیت شستشو و تعویض پس از فرسایش برخوردار است.

 • در صورت عدم استفاده از واحد مراقبت پنوماتیک چه اتفاقی می افتد؟

  از نگاه عملیاتی بدون حضور سیستم واحد مراقبت می توانید دستگاه خود را راه اندازی کنید ولی به یاد داشته باشید که حالا تمامی تجهیزات حساس پنوماتیک شما در معرض رطوبت زیاد و بدون حفاظت موثر قرار دارند.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: